درباره موسسه های حفاظتی

موسسه های حفاظتی و مراقبتی با مجوز رسمی و تحت نظارت مستقیم نیروی انتظامی تاسیس گردیده و به عنوان تنها بخش خصوصی فعال در تامین امنیت تا کنون کارکردهای مثبتی را در حفظ امنیت مردم به ثبت رسانیده اند. همچنین در سایه تعامل با نیروی انتظامی و فعالیت مستمر این شرکتها و بکارگیری نیروهای متعهدجوان و  آموزش دیده با استفاده بموقع و موئژ از تجهیزات تخصصی موجب گردیده تا سازمانها و ادارات و فعلان اقتصادی در بخش خصوصی،این موسسات را به عنوان امین اموال و منافع خود انتخاب نموده و از توانمندی آنها به نحو شایسته بهره برداری نمایند.

حوزه فعالیت مؤسسات خدمات حفاظتی

مؤسسه های حفاظتی و مراقبتی برابر آئین نامه اجرائی ۱۲۲ و دستورالعمل های اجرائی آن که توسط مرکز انتظام ناجا تهیه و ابلاغ می گردد ، در دو حوزه کاری شامل حفاظت فیزیکی و الکترونیکی فعالیت می نماید.

نوع فعالیت :

– حفاظت از اماکن و تاسیسات خصوصی و دولتی فاقد طبقه بندی حفاظتی از قبیل محلات ، مجتمع های مسکونی ، تجاری ، صنعتی ، شعب غیر مادر بانک های خصوصی ،موسسات مالی و اعتباری ، صندوق های قرض الحسنه ، اماکن تفریحی ، فرهنگی ، اموزشی ، ورزشی ، درمانی ، زمینها و تاسیسات کشاورزی ، سیولها ، انبار های کالا و پروژه های عمرانی .

– حفاظت از شعب غیر مادر بانک های دولتی ، حفاظت در حمل و انبار های مواد ناریه صنعتی و نظارت در حمل و انبارهای مواد ناریه صنعتی و نظارت بر مصرف این مواد (بر طبق دستور العمل اجرایی مواد ناریه)

– نصب و راه اندازی سیستم های حفاظت الکترونیکی در اماکن قابل حفاظت

وظایف عمومی و حوزه فعالیت مؤسسه

۱- مراقبت از اماکن و مجتمع های مسکونی- تجاری – صنعتی – صنفی

۲- حفاظت و مراقبت از شرکتها و تأسیسات و همچنین انتقال اسناد و اشیاء قیمتی

۳- نگهبانی و مراقبت و حفاظت از بانکهای خصوصی – بنیادهای مالی – سیلوها – انبارها – مخازن – میادین تره بار – باغات – ویلاها و املاک شخصی و دولتی

۴ – حفاظت و مراقبت از اردوهای سیاحتی و زیارتی و تورهای جهانگردی و اماکن درمانی- مذهبی- هنری و اجلاسها و همایشها- نمایشگاهها- مسابقات ورزشی و مراکز آموزشی و علمی و …

۵ – ارائه مشاوره انتظامی، حفاظتی و مراقبتی

۶ – تهیه و اجرا و نصب سیستم های حفاظتی و الکترونیکی و سیستم دوربین های مدار بسته- اطاق مانیتورینگ- شبکه اعلام سرقت و اعلام حریق هوشمند- کنترل تردد با استفاده از کارتهای حفاظتی بارکد و اثر انگشت- راهبند حفاظت محیطی

۷- گشت زنی نگهبان محله در محدوده مأموریتی و معرفی افراد مظنون به کلانتریها و پلیس ۱۱۰

حوزه فعالیت موسسه ها و موسسات خصوصی خدمات حفاظتی و مراقبتی

حفاظت و مراقبت از مجتمع های مسکونی، تجاری، صنفی و صنعتی

حفاظت و مراقبت از محلات و شهرک‎ها

حفاظت و مراقبت از اماکن و تأسیسات فاقد رده حفاظتی (از قبیل بانک های خصوصی، بنیادهای مالی سیلوهای زیر ۵۰۰۰۰ تن و انبارها و مخازن).

حفاظت و مراقبت از واحدهای مسکونی

حفاظت و مراقبت از باغات، ویلاها و املاک شخصی

حفاظت و مراقبت حمل و نقل و اسناد و اشیاء بهادار

حفاظت و مراقبت از تورهای جهانگردان خارجی

حفاظت و مراقبت اماکن عمومی مانند بوستانها، فرهنگسراها، تفریحگاهها و نمایشگاهها

حفاظت و مراقبت از اماکن درمانی و مذهبی و هنری و سینمایی

حفاظت و مراقبت و برقراری نظم و انتظامات مسابقات ورزشی، اجلاس‎ها و همایش‎ها

حفاظت و مراقبت از محل امتحانات و آزمونهای سراسری آموزشگاه‎ها و دانشگاه‎ها

ارائه خدمات مشاوره‎ای در امور انتظامی، نگهبانی و نصب سیستم‎های حفاظتی

سردار اکبرشاهی

فرمانده انتظامی استان تهران

از اهداف اساسی اجرای طرح نگهبان محله پیشگیری از وقوع جرم و افزایش امنیت مردم است و در پرتو امنیت، نظم و انضباط اجتماعی، شرایط و زمینه‎های پیشرفت ترقی و توسعه ملی در ابعاد مختلف جامعه تحقق می‎پذیرد.

امنیت مقوله‎ای است که چنانچه سرمایه گذاری صحیح و جهت داری در راستای آن صورت نپذیرد شرایط را برای یک حرکت منسجم اجتماعی ناپایدار می‎کند و محیط به گونه‎ای می‎شود که رسیدن به اهداف عالیه ظنام محقق نمی‎شود امنیت بدون مشارکت صمیمانه مردم و سرمایه گذاری صحیح آنها احیاء و محقق نمی‎گردد و در حال حاضر نیروی انتظامی شرایطی را به وجود آورد که این مقوله فراموش شده توسط مردم احیاء شود و فضایی ایجاد شود که امنیت محله‎ها ـ مکان‎های تجاری و اماکن غیر طبقه بندی توسط خود مردم و با مشارکت نیروی انتظامی و مردم صورت بگیرد. با این پیوند و مشارکت اقدامات خوبی در حال انجام است و مردم با یک نگاه عمیق‎تر به تلاشهای نیروی انتظامی نگاه می‎کنند. در این راستا هیئت مدیره موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی از افراد با تجربه بازنشسته نیروی انتظامی نگاه می‎کنند در این راستا هیئت مدیره موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی از افراد با تجربه بازنشسته نیرو که حدود ۳۰ سال سابقه و تجربه مدیریتی و اندوخته کاری استفاده می‎گردد و این عزیزان زحمت می‎کشند تلاش می‎کنند و در راستای برقراری امنیت برنامه ریزی و ساماندهی می‎کنند که برای عده‎ای فرصت شغلی ایجاد می‎شود و در این راستا قریب به ۲۰۰۰ نفر مشغول به کار گردیده و ایجاد شغل گردید در مجموع کارنامه ادامه خدمات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری استان تهران کارنامه قابل قبولی است و باید تلاش مضاعف صورت بگیرد وظیفه کوپها در این بین برقراری تعامل و همکاری و نظارت بر عملکرد نگهبانان موسسات می‎باشد.

بدون همکاری و هماهنگی و ارتباط نزدیک و بدون حمایت کلانتریها موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی یقیناً موفق نخواهد شد. مهمترین عامل موفقیت در موسسات تعامل ـ آموزش و نظارت بر عملکرد نگهبانان آنها توسط هیئت مدیره و نیروی انتظامی می‎باشد.

 

سرهنگ ناصر سیفیان

رئیس مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا

در راستای تأمین امنیت عمومی و ارتقای سطح احساس امنیت عمومی در جامعه مرکزی تحت عنوان مرکز خدمات حفاظتی و مراقبتی (مرکز انتظام) تحت تابعیت پلیس پیشگیری ناجا ایجاد تا به ساماندهی و قانونمند ساختن امور نگهبانی و خدمات انتظامی و پیشگیری از وقوع جرم و هرگونه تعرض به اماکن و اموال مردم، افزایش ضریب امنیتی با بکارگیری نیروهای آموزش دیده و تعیین صلاحیت شده با جلب مشارکت مردمی و نظارت ناجا در قالب موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی برابر قوانین جاری و ضوابط آیین‎نامه‎های اجرایی ناجا است.