سلاح کمری

ساخت کارخانه اسلحه سازی معروف Hekler & Kokh آلمان.
تقریبا تمام کسانی که به اسلحه علاقه دارند با نام کارخانه هکلر اند کوخ آشنا هستند. بسیاری از تولیدات این کارخانه معتبر از سالهای قبل از انقلاب تاکنون در نیروهای مسلح ایران خدمت نموده اند که بعنوان نمونه میتوان از تفنگ اتوماتیک پرقدرت و مطمئن ژ-۳ و تیربار MG1A3 معروف به ام ژ ۳ نام برد.
البته نیروی هوایی ایران نیز در سالهای قبل از انقلاب از مسلسل MP5 استفاده می کرده است که هم اکنون این مسلسل بعنوان سلاح سازمانی نیروی انتظامی و گارد حفاظت بانکها انتخاب شده و در مورد آن در بخش جداگانه ای توضیح خواهم داد.
سلاحهای کمری Sig-Sauer P226 و برادر کوچکتر آن Sig-Sauer P225 که در حال حاضر در نیروی انتظامی با عنوان مخفف P226 و P225 نامیده می شوند در سال ۱۳۶۲ توسط کمیته انقلاب اسلامی بخدمت گرفته شدند.(در مورد P225 در بخش دیگر توضیح می دهم)
در آن زمان نیاز به یک سلاح کمری پرقدرت برای مقابله با گروههای تروریستی – جنایتکاران و اشرار – حفاظت از شخصیتها و استفاده نیروهای امنیتی بشدت احساس می شد و به همین علت کارشناسان پس از بررسی تولیدات کارخانه های مختلف که با توجه به شرایط تحریم های نظامی آن زمان امکان معامله با آنان وجود داشت و از بین چندین سلاح کمری مدرن توانستند اسلحه P226 را انتخاب و خریداری نمایند.
P226 سلاحی است با وزن ۱۴۰۰ گرم و برد مفید ۹۰ متر و خشاب ۱۵ فشنگی که با مهمات ۹ میلی متری از انواع سوپر-رسام-دوزمانه –پلاستیکی تغذیه می شود.
باز و بسته نمودن این سلاح توسط یک تیر انداز ماهر در زمانی کمتر از ۳۰ ثانیه انجام می شود که در مقایسه با اسلحه های دیگر زمان مناسبی است.هرچند که در صورت معیوب نبودن فشنگها غالبا در این اسلحه اشکالاتی همچون گیر کردن پوکه در جان لوله کمتر اتفاق می افتد اما برای یک نیروی پلیس که در هنگام درگیری با دشمن با این موضوع برخورد نماید هیچ نکته ای حیات بخش تر از امکان سریع بازو بسته نمودن سلاح نیست. معظلی که در اسلحه ای مانند کلت کالیبر ۴۵ شاهد آن هستیم.
این اسلحه با قابلیت شلیک مستمر و خشاب گذاری سریع در حال حاضر مورد علاقه کوماندوهای نیروی ویژه پلیس بوده و در طی مدت خدمت خود در واحدهای مختلفی مانند یگان ویژه-یگان حفاظت از شخصیتها-گشت های ویژه و واحدهای عملیاتی در مرزهای کشور و سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار گرفته است.
بهر حال با توجه به اینکه اسلحه همراه نیروهای پلیس غالبا یک سلاح کمری میباشد و این نیروها بدلیل نوع ماموریتهایشان از تفنگ های اتوماتیک و مسلسل استفاده نمی نمایند میتوانیم از اسلحه Sig-Sauer P226 بعنوان یک سلاح مطمئن و کارآمد نام ببریم که تاکنون توانسته است از آزمایشهای زیادی سربلند بیرون آید.
ضمنا نیروهای پلیس برخی کشورهای دیگر نیز مانند ژاپن و مالزی از این سلاح بعنوان سلاح سازمانی استفاده می نمایند.
نظرات (1)

  • خرید درب ضد سرقت

    سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *