سلاح کمری رعد

بانگاهی به خانواده سلاح های کمری موجود در ایران مثل سری M1911 ،HP35، زعاف و یا رولورهای کالیبر ۳۸ که عمدتا از بدنه فلزی استفاده کرده و از گلوله های گوناگون استفاده می کنند می توان امیدوار بود که با ورود “رعد” کلیه نیروهای نظامی و انتظامی ایران به یک سلاح جدید کمری استاندارد دست پیدا کنند.

نکته مثبت دیگر در مورد رعد این است که ظرفیت خشاب آن از تمام سلاح های کمری شناخته شده موجود در ایران بیشر است. سلاحهایی مثل زعاف ۸ تیر و یا اچ پی ۳۵، خشاب های ۱۰ تیری دارند اما این سلاح با داشتن ۱۵ گلوله مزیت جدیدی برای کاربران خواهد بود.

فراموش نشود که سلاحی مثل Glock اتریشی که به نظر می رسد رعد با استفاده از برخی الگوهای آن، تکمیل شده است نه فقط در نیروهای پلیس، بلکه در یگان های نظامی عادی و ویژه نیز به وفور استفاده می شود. این استاندارد و یکسان سازی سلاح کمری در نیروهای نظامی و انتظامی می تواند کمک بسیار زیادی در بحث آسان شدن آموزش نیروهای و همچنین کاهش هزینه های نیروهای مسلح داشته باشد.

از سوی دیگر ورود صنایع دفاع کشورمان به جمع تولیدکنندگان اسلحه های پلمیری ضمن آنکه راه را برای استفاده از مواد و دانش های جدید در طراحی و ساخت سایر تجهیزات مورد نیاز رزمندگان ایرانی باز می کند، این نوید را می دهد که دانش ساخت سلاح های سبک نیز در کشورمان بومی شده و امکان هر نوع تغییر در ویژگی های آن بسته به نیازهای نیروهای مسلح، وجود خواهد داشت.

سلاح کمری

ساخت کارخانه اسلحه سازی معروف Hekler & Kokh آلمان.
تقریبا تمام کسانی که به اسلحه علاقه دارند با نام کارخانه هکلر اند کوخ آشنا هستند. بسیاری از تولیدات این کارخانه معتبر از سالهای قبل از انقلاب تاکنون در نیروهای مسلح ایران خدمت نموده اند که بعنوان نمونه میتوان از تفنگ اتوماتیک پرقدرت و مطمئن ژ-۳ و تیربار MG1A3 معروف به ام ژ ۳ نام برد.
البته نیروی هوایی ایران نیز در سالهای قبل از انقلاب از مسلسل MP5 استفاده می کرده است که هم اکنون این مسلسل بعنوان سلاح سازمانی نیروی انتظامی و گارد حفاظت بانکها انتخاب شده و در مورد آن در بخش جداگانه ای توضیح خواهم داد.
سلاحهای کمری Sig-Sauer P226 و برادر کوچکتر آن Sig-Sauer P225 که در حال حاضر در نیروی انتظامی با عنوان مخفف P226 و P225 نامیده می شوند در سال ۱۳۶۲ توسط کمیته انقلاب اسلامی بخدمت گرفته شدند.(در مورد P225 در بخش دیگر توضیح می دهم)
در آن زمان نیاز به یک سلاح کمری پرقدرت برای مقابله با گروههای تروریستی – جنایتکاران و اشرار – حفاظت از شخصیتها و استفاده نیروهای امنیتی بشدت احساس می شد و به همین علت کارشناسان پس از بررسی تولیدات کارخانه های مختلف که با توجه به شرایط تحریم های نظامی آن زمان امکان معامله با آنان وجود داشت و از بین چندین سلاح کمری مدرن توانستند اسلحه P226 را انتخاب و خریداری نمایند.
P226 سلاحی است با وزن ۱۴۰۰ گرم و برد مفید ۹۰ متر و خشاب ۱۵ فشنگی که با مهمات ۹ میلی متری از انواع سوپر-رسام-دوزمانه –پلاستیکی تغذیه می شود.
باز و بسته نمودن این سلاح توسط یک تیر انداز ماهر در زمانی کمتر از ۳۰ ثانیه انجام می شود که در مقایسه با اسلحه های دیگر زمان مناسبی است.هرچند که در صورت معیوب نبودن فشنگها غالبا در این اسلحه اشکالاتی همچون گیر کردن پوکه در جان لوله کمتر اتفاق می افتد اما برای یک نیروی پلیس که در هنگام درگیری با دشمن با این موضوع برخورد نماید هیچ نکته ای حیات بخش تر از امکان سریع بازو بسته نمودن سلاح نیست. معظلی که در اسلحه ای مانند کلت کالیبر ۴۵ شاهد آن هستیم.
این اسلحه با قابلیت شلیک مستمر و خشاب گذاری سریع در حال حاضر مورد علاقه کوماندوهای نیروی ویژه پلیس بوده و در طی مدت خدمت خود در واحدهای مختلفی مانند یگان ویژه-یگان حفاظت از شخصیتها-گشت های ویژه و واحدهای عملیاتی در مرزهای کشور و سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار گرفته است.
بهر حال با توجه به اینکه اسلحه همراه نیروهای پلیس غالبا یک سلاح کمری میباشد و این نیروها بدلیل نوع ماموریتهایشان از تفنگ های اتوماتیک و مسلسل استفاده نمی نمایند میتوانیم از اسلحه Sig-Sauer P226 بعنوان یک سلاح مطمئن و کارآمد نام ببریم که تاکنون توانسته است از آزمایشهای زیادی سربلند بیرون آید.
ضمنا نیروهای پلیس برخی کشورهای دیگر نیز مانند ژاپن و مالزی از این سلاح بعنوان سلاح سازمانی استفاده می نمایند.

برترین اسلحه های قرن۲۱

درست مانند گجت های هوشمند که خانه هایمان را مورد هجوم خود قرار دادند و زندگی هایمان را ظرف ۱۵ سال گذشته متحول نمودند، نسل تازه ای از تسلیحات نیز به ارتش های دنیا راه پیدا کردند و آنها را دستخوش تغییراتی شگرف ساختند.

امروز ارتش های سراسر دنیا سعی در کنار زدن مرزهای تکنولوژیکی دارند و از آغاز هزاره جدید، تسلیحات مختلف همراه با طیف گسترده ای از پیچیدگی های تکنیکی ارائه گردید که به نوعی نقطه عطف در صنایع نظامی بدل شدند.

از بمب های پنهان کنار جاده ای (که ارزان قیمت، ابتدائی و مرگبار هستند) گرفته تا لیزرهای چند میلیارد دلاری، همه و همه روش های مرسوم مبارزه را تغییر داده و چشم انداز های تکنولوژیکی و سیاسی دنیا را متحول نمودند.

 

۱- بمب های نفوذگر کشتار انبوه

بزرگ ترین بمب متعارف و هدایت شونده ایالات متحده آمریکا که ۶٫۰۹ متر طول دارد وزنش به ۱۳۶۰۷ کیلوگرم می رسد، می تواند به داخل سنگرهای زیر زمینی نفوذ کرده و آنها را منفجر کند.

این بمب نفوذگر که اصطلاحا MOP هم خوانده می شود و توسط بوئینگ ساخته شده به گونه ای طراحی گردیده که می تواند تا ۱۸ متر به داخل بتون نفوذ کرده و در عمق ۶۰ متری زیر زمین منفجر شود و هیچ پناهگاهی را سالم نگذارد.

پس از نخستین تست موفقیت آمیز این بمب در سال ۲۰۰۷ میلادی، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا انباری از آنها را به شرکت سازنده سفارش داد.

۲- برنامه ضد ماهواره ای چین

در ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی، چین، عصری تازه و البته وحشتناک را در جنگاوری رقم زد. ارتش آزادی خلق چین با استفاده از یک موشک بالستیک C-19 موفق شد که یک ماهواره هواشناسی خارج از ماموریت را در ارتفاع ۵۰۰ مایلی از سطح زمین هدف بگیرد و نابود کند.

چین با این اقدام که به صورت گسترده نیز از سوی جامعه جهانی محکوم گردید فضای خارج از جو زمین را نیز نظامی کرد. شاید جلوگیری از این اقدام غیر ممکن بوده، اما به خاطر پیامدهای دراز مدت آن، بهتر بود که کشورها دنیا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این اقدام به عمل می آوردند.

اگر ماهواره ها در زمره اهداف نظامی مشروع در نظر گرفته شوند، حمله به آنها می تواند منجر به شکل گیری میادینی گردد که کل مدارها را تخریب نموده و واکنش هایی زنجیره وار را ایجاد کند که در نهایت می تواند منجر به تخریب ماهواره های کلیدی ارتباطی یا موقعیت یاب می شوند.

به همین نحو، با شکسته شدن تابوی جنگ فضایی، کشورها می توانند تسلیحاتی را در جو خارجی زمین به کار بگیرند که توانایی تخریب اهداف مستقر روی سیارات دیگر را نیز دارند.

اگر چنین سناریوی هشدار دهنده ای رنگ واقعیت به خود بگیرد، نسل های آینده احتمالا آزمایش موفقیت آمیز سال ۲۰۰۷ چین را به عنوان لحظه تبدیل شدن فضا به خط مقدم جنگ میان کشورها در حوزه فضایی به یاد می آورند.

این تست همچنین اشتیاق چین به توسعه و ساخت تسلیحاتی را نشان داد که مورد استفاده رقبایش نیستند و مشخص نمود که چگونه یک کشور می تواند برای از میان برداشتن اختلاف خود با حریفانش از ابزارها و تسلیحات نامتقارن بهره بگیرد.

۳- X-47B

تصویری که در بالا مشاهده می کنید به یک هواپیمای بدون سرنشین هم اندازه با جنگنده های تهاجی تعلق دارد که X-47B خوانده می شود و در اختیار نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

این هواپیما از پتانسیل کافی برای تغییر کارزار هوایی برخوردار است. پهپاد شرکت Northrop Grumman قادر است در حین پرواز و در زاویه چرخش ۳۶۰ درجه سوخت گیری کند و مهمات خود را علیه اهداف مختلف به کار بگیرد.

این پرنده بدون سرنشین موفق شد که برای نخستین بار عمل سوخت گیری حین پروازی را به صورت کاملا خودمختار انجام دهد و نامش را در تاریخ هوانوردی دنیا به ثبت برساند. علاوه بر این، X-47B توانست از روی یک ناو هواپیمابر بلند شده و مجددا فرود بیاید.

این هواپیمای بدون سرنشین می تواند با سرعتی معادل نصف سرعت صوت در آسمان گشت زنی کند و فاصله راس یک بال آن تا بال دیگرش برابر با ۱۸٫۸۹ متر است. برد این هواپیما بیش از ۲۴۰۰ مایل اعلام گردیده که بیشتر از دو برابر برد پهپاد ریپر است.

۴- پهپاد ریپر

پهپاد ریپر M19 طریقه انجام عملیات های نظامی توسط ایالات متحده آمریکا را به میزان قابل توجهی تغییر داد. این هواپیمای بدون سرنشین که نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی رونمایی شد در عملیات های مراقبتی و حملات هوایی علیه شبه نظامیان در کشورهای مختلفی چون عراق، سومالی و پاکستان به کار گرفته شد.

پهپادهای ریپر برای استفاده در ماموریت های مراقبتی و پشتیبانی های هوایی طراحی شده اند و قادرند که یک پلاک خودرو را از مسافت بیش از ۲ مایل آنطرف تر و در حالی که در ارتفاع ۵۲۰۰ پایی هستند تشخیص دهند.

این درون ها همچنین می توانند بمب های ۲۲۶ کیلوگرمی را با خود حمل کنند که هم دربرگیرنده موشک های هوا به زمین می شود و هم انواع هوا به هوا. پهپاد ریپر همچنین می تواند تا ۳۶ ساعت در هوا باقی بماند و بی آنکه جان نیروهای در حال ماموریت را به خطر بیاندازد، توانایی ارتش ایالات متحده آمریکا برای حمله به اهداف سریع و بی صدا را در سراسر دنیا بالا برده است.

۵- V-22 Osprey

V-22 Osprey نوعی هواپیمای چند منظوره است که از زمان ورودش به سازمان دریانوردی ایالات متحده، به یکی از بخش های اصلی این ارگان دولتی بدل گردیده. این هواپیما قادر است عملیات های بلند شدن و فرود را درست مانند یک هلی کوپتر به صورت عمودی انجام دهد و با سرعت هایی نزدیک به یک هواپیما حرکت کند.

در ابتدا، نگرانی های عدیده ای در رابطه با بروز حوادث مختلف برای Osprey وجود داشت که از آن جمله می توان به چندین مورد سانحه مرگبار پیش از معرفی رسمی این پرنده در سال ۲۰۰۷ اشاره نمود.

جدیدترین مدل های ارائه شده از این هواپیما فاقد هرگونه نقص یا خطایی هستند و از آنها برای انجام عملیات های نجات در سرزمین های دوری نظیر عراق، افغانستان و لیبی بهره گرفته شده است.

نیروی هوایی، دریایی و اداره دریانوردی ایالات متحده آمریکا از Osprey برای انجام هر ماموریت ممکنی بهره گرفته اند؛ از جابجایی نیروها، کمک به مجروحان و انتقال آذوقه گرفته تا تحویل هوایی محموله ها از جمله موارد کاربرد این هواپیماست.

علاوه بر این، هم اکنون این هواپیما در دست تست و بررسی است تا در صورت موفقیت از آن به عنوان نوعی پلتفرم سوخت گیری هوایی استفاده شود. همانطور که گفته شد Osprey قادر است به صورت عمودی فرود بیاید و به همین دلیل می توان از آن در انجام ماموریت هایی که خارج از توانمندی های هواپیماهای معمولی است و عمدتا به صدها متر فضای خالی برای فرود نیاز دارند، بهره گرفت.

۶- تسلیحات فراصوتی بوست گلاید

این تسلیحات جدیدترین میدان رقابت چین و ایالات متحده آمریکا در حوزه نظامی را تشکیل می دهند و جالب است بدانید که هیچکدام از این کشورها تا به امروز موفق به ساخت نمونه اولیه واقعی از این سلاح که بتواند با موفقیت عمل کند، نشده اند، اما هر دویشان در اوت سال ۲۰۱۴، نسخه های تهیه شده خود را مورد آزمایش قرار دادند.

تسلیحات بوست گلاید می توانند اهداف خود را با سرعت و اثرگذاری بالا هدف قرار دهند و در صورتی که یک نمونه عملیاتی از آنها ساخته شود قادر خواهند بود که در حین حرکت با سرعت ۵ برابر صوت به سوی اهداف مختلف شلیک کنند و با هر بار سوخت گیری هزاران مایل را طی نمایند.

این سلاح قادر است در مسیری حرکت کند که رهگیری آن برای سیستم های سپر موشکی بسیار دشوار است چراکه آن سیستم ها برای استفاده علیه موشک های بالستیک متعارف طراحی شده اند.

گلوله های بوست گلاید با سرعتی بسیار بالا و زاویه تخت (یا همان ۱۸۰ درجه) حرکت می کنند که رهگیری آنها برای تکنولوژی های فعلی سپر موشکی امری است دشوار.

این تسلیحات می توانند کلاهک های هسته ای را بهتر و سریع تر از هر چیز دیگری که تابحال ساخته شده حمل کنند و همین مساله باعث شده که کارشناسان نسبت به راه افتادن یک نبرد تسلیحاتی تازه با استفاده از آن ابراز نگرانی کنند.

۷- موشک های دریایی Tomahawk

در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۵ میلادی، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا نوعی موشک شلیک شده از دریا به نام Tomahawk را که قابلیت فرمان پذیری هم داشت با موفقیت مورد آزمایش قرار داد. این موشک که توسط یک هواپیمای F/A-18E/F Super Hornet هدایت می شد قادر بود در حین پرواز مسیر حرکت خود را تغییر دهد و اهداف متحرک در بستر دریا را نشانه بگیرد.

باب ورک معاون وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در کنفرانس WEST 2015 در این رابطه اظهار داشت، این دستاورد که ساخت آن کمترین هزینه را در بر داشته می تواند نقطه عطفی در صنابع نظامی باشد. او اضافه کرد که Tomahawk یک موشک کروز ضد کشتی با برد ۱۰۰۰ مایل است.

نوع جدیدتر این موشک بردی برابر با ۱۰۰۰ مایل دریایی خواهد داشت و توان نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا را در مقایسه با رقبای خود به میزان زیادی بالا می برد.

در آن سوی اقیانوس آرام، یکی از تهدید آمیز ترین پیشرفت های نظامی چین قرار دارد که در اقع به موشک های کروز ضد کشتی این کشور مرتبط می گردد. این موشک ها در عین حال که تهدیدی بالقوه علیه ناوگان دریایی آمریکا محسوب می گردند، بردشان کمتر از نصف انواع جدید Tomahawk است.

۸- موشک های THAAD

THAAD پیشرفته ترین سیستم موشکی دنیاست که روی یک کامیون سوار می شود و می تواند موشک های پرتاب شده از آسمان را شکار کرده و منفجر کند.

سیستم دفاع محدوده ارتفاع بالا پایانه ای (THAAD) با دقت مثال زدنی خود می تواند برای یکسان سازی درگیری ها و برابرسازی میدان های جنگی در سراسر دنیا به کار گرفته شود.

سیار بودن و جایگذاری استراتژیک باتری، THAAD را به گزینه ای ایده آل برای حذف نابرابری های نظامی نیروهای جنگی دنیا بدل کرده و از برتری هوایی دشمن نیز کاسته است.

جالب است بدانید که موشک های THAAD فاقد هرگونه کلاهک هستند و در عوض صرفا از انرژی جنبشی برای آزاد سازی نیروی مرگبار خود و هدف گرفتن موشک های بالستیک داخل یا خارج از جو زمین بهره می گیرند.

هر لانچر یا پرتاب کننده می تواند تا ۸ عدد از این موشک ها را با خود حمل کند و بسته به نوع تهدید پیش روی، می توان شمار مختلفی از آنها را به کار گرفت.

۹- پلتفرم تست هوایی لیزر YAL

لیزرهای تسلیحاتی احتمالا از جمله بخش های جداناشدنی میدان های مبارزه آینده هستند. با وجود آنکه تا به امروز تنها یک عدد از این تسلیحات ساخته شده است و برنامه تولیدشان متوقف گردیده، پلتفرم تست لیزر YAL را می توان نمونه بسیار مهمی از آنها قلمداد کرد.

این سلاح آمریکایی که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی مورد آزمایش قرار گرفت داخل یک هواپیمای تغییر کاربری داده شده ۷۴۷ قرار گرفت. این هواپیما بزرگ ترین برجک چرخان لیزری را داشت که روی دماغه آن نصب شده بود.

خود لیزر نیز قابلیت رهگیری موشک های بالستیک تاکتیکی را در حین پرواز داشت؛ در تستی که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت، YAL موفق شد که یک هدف آزمایشی را با موفقیت نشانه بگیرد.

اما ارتش آمریکا به این نتیجه رسید که این سلاح کارایی لازم را ندارد چراکه برای رهگیری یک موشک لازم بود که هواپیما در حال پرواز باشد و از طرفی ساخت، هدایت و نگهداری این سلاح نیز گران تمام می شد.

با این همه، YAL نشان داد که لیزرهای قدرتمند این قابلیت را دارند که اهداف بزرگ و در حال حرکت را به راحتی تخریب کنند و قادرند که این کار را در میانه های آسمان انجام دهند.

۱۰- سیستم تسلیحات لیزری

سیستم تسلیحات لیزری نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا که تحت عنوان LaWS از آن یاد می شود نوعی لیزر است که روی کشتی سوار می شود و می تواند ظرف کمتر از ۳۰ ثانیه اهداف دشمن را نشانه بگیرد.

انرژی مورد نیاز برای یک بار شلیک این سلاح لیزری برابر با ۱ دلار اعلام شده و در مقایسه با سلاح سنتی SM-2 که یک سیستم سطح به هوای مشابه محسوب می شود و هر موشک آن ۴۰۰ هزار دلار آب می خورد بسیار مقرون به صرفه است.

اوایل امسال، بوئینگ قراردادی را با ایالات متحده آمریکا به امضا رساند تا به موجب آن، نرم افزار فعلی مورد استفاده در این سیستم لیزری را به روز رسانی کند.

 

 

خطرناک ترین سلاح های جهان

در این مطلب قصد داریم تا خطرناکترین سلاح های جهان را به شما معرفی کنیم . این سلاح ها از میان سلاح های انفرادی و مسلسل ها انتخاب شده است و در این لیست سلاح های سنگین جای ندارند .

۱ – مسلسل MG4 MG 43 ساخت کارخانه اسلحه سازی هکلر – کخ

این تیربار سبک با داشتن کمربند تغذیه ای با کالیبر ۵٫۵۶ میلی متر توسط شرکت آلمانی هکلر کخ طراحی شده است . این سلاح در اصل در سال ۱۹۹۰ طراحی شده بود ولی اولین بار در سال ۲۰۰۱ عرضه شد . برد موثر این سلاح ۱۰۰۰ متر بوده و با توجه به عملکرد عالی این سلاح در شرایط جوی نامساعد و ایمنی بسیار بالایش توانسته خود را در لیست خطرناکترین سلاح های جهان جای دهد .

نتیجه تصویری برای ‪مسلسل MG4 MG 43‬‏

مشخصات مسلسل MG4 MG 43

نوع مسلسل سبک
ساخت آلمان
کشورهای استفاده کننده آلمان ، مالزی ، پرتقال ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا
طراح و سازنده شرکت آلمانی هکلر – کخ
تولید ۲۰۰۱ تا کنون
وزن ۸٫۵۵ کیلوگرم
طول ۱,۰۵۰ میلی متر
کالیبر ۵٫۵۶×۴۵ میلی متر
نرخ شلیک گلوله ۷۷۵–۸۸۵ گلوله در دقیقه
سرعت گلوله در هنگام خروج از دهانه جنگ افزار ۹۲۰ متر بر ثانیه

 

۲ – اسلحه هجومی HK416  ساخت کارخانه اسلحه سازی هکلر – کخ

این تفنگ نیز توسط شرکت آلمانی هکلر – کخ طراحی و ساخته شده است و یک شبیه سازی از سلاح M4 آمریکایی است . این سلاح تمام اتوماتیک با کالیبر ۵٫۵۶ میلیمتری خود و دامنه تیراندازی ۶۰۰ متری یکی از بهترین ساخته های شرکت هکلر – کخ می باشد و توانسته در بین خطرناکترین سلاح های جهان قرار گیرد .

نتیجه تصویری برای HK416   – کخ

 

مشخصات اسلحه HK416

نوع سلاح هجومی
ساخت آلمان
کشورهای استفاده کننده آلمان ، برزیل، استرالیا و چندین کشور دیگر
طراح و سازنده شرکت آلمانی هکلر – کخ
تولید ۲۰۰۴ تا کنون
وزن ۲٫۹۵۰ کیلوگرم
طول ۶۹۰ میلی متر
کالیبر ۵٫۵۶×۴۵ میلی متر
نرخ شلیک گلوله ۹۰۰–۷۰۰ گلوله در دقیقه
سرعت گلوله در هنگام خروج از دهانه جنگ افزار

۷۸۸ متر بر ثانیه

۳– سلاح تک تیر انداز بین المللی AS50

این سلاح دوربین دار ساخت کشور انگلیس می باشد . یک سلاح کشنده مطلق که کاربران آن را قادر به از بین بردن اهداف از فاصله ای بسیار دور می کند .این سلاح دارای مهمات آتش زا و مواد منفجره است . از دیگر خصوصیات این تک تیر انداز مرگبار داشتن کالیبر ۱۲٫۷ میلی متری و برد موثر ۱۸۰۰ متری آن است . همچنین وزن این سلاح ۱۴٫۱ کیلوگرم می باشد .

این تیرانداز از خفا و یا تفنگ ضد مواد توسعه یافته توسط شرکت انگلیسی است. این یک سلاح کشنده مطلق است که کاربرانش را قادر به انهدام اهدافاز محدوده بسیار طولانی و با دقت بسیار بالا می سازد  کالیبر آن ۱۲٫۷mm است و محدوده برد موثر آن ۱۸۰۰m است .

نتیجه تصویری برای ‫سلاح تک تیر انداز بین المللی AS50‬‏

 

مشخصات سلاح تک تیر انداز AS50

نوع سلاح تک تیر انداز – ضد مواد
ساخت انگلیس
کشورهای استفاده کننده انگلیس، سوئد، استرالیا
طراح و سازنده انگلیس
تولید ۲۰۰۷ تا کنون
وزن ۱۴٫۱ کیلوگرم
طول ۱۳۶۹ میلی متر
کالیبر ۵۰ BMG

۴ – تفنگ هجومی f 2000

این سلاح ساخت کشور بلژیک بوده و تمام اتوماتیک می باشد . در سال ۲۰۰۱، این تفنگ برای اولین بار در ابوظبی در نمایشگاه دفاع IDEX نمایش داده شد.کالیبر این اسلحه ۵٫۵۶ میلی متر و برد موثر آن ۵۰۰ متر می باشد . همچنین نواخت تیر این اسلحه ۸۵۰ گلوله در دقیقه می باشد .این اسلحه با خصوصیات ذکر شده به قاتلی مخوف تبدیل شده است

 

نتیجه تصویری برای ‫تفنگ هجومی f 2000‬‏

 

 

۵ – مسلسل MG3

ام‌ ژ۳ (MG3) مسلسل چندمنظوره ساخت شرکت آلمانی راین‌متال است که در دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ بر اساس تیربار متوسط ام‌ ژ ۴۲ و به عنوان جایگزینی برای آن طراحی شده و به عنوان مسلسل سازمانی ارتش آلمان معرفی شد. این تیربار از فشنگ پرقدرت ۷٫۶۲ میلی‌متری ناتو استفاده می‌کند و کماکان در ارتش آلمان و چندین کشور دیگر به عنوان سلاح حمایتی جوخه و مسلسل خودروهای نظامی استفاده می‌شود. نواخت تیر این مسلسل ۱۰۰۰-۱۳۰۰ تیر در دقیقه می باشد .

قابلیت حمل‌ونقل، استحکام، دقت بالا، اعتمادپذیری، چندکارگی و سادگی استفاده و نگهداری باعث شده تا ام‌ژ۳ در واحدهای نظامی مختلف کشورهای متعددی مورد استفاه قرار گیرد. این سلاح علاوه بر آلمان در کشورهایی همچون ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، پاکستان، یونان، مکزیک، ایران و سودان نیز با مجوز سازنده آلمانی تولید می‌شود.

 

نتیجه تصویری برای ‫مسلسل MG3‬‏

 

 

۶ – مسلسل سنگین XM307

این مسلسل در واقع یک نارنجک انداز کالیبر ۲۵ میلی متری فوق العاده مرگبار است که می تواند اهداف را تا فاصله ۲۰۰۰ متری به راحتی نابود کند و برای از بین بردن وسایل نقلیه ، هلیکوپتر ها و سایر اهداف استفاده می شود . نواخت تیر این مسلسل هم ۲۶۰ گلوله در دقیقه است .

 

نتیجه تصویری برای ‫مسلسل سنگین XM307‬‏

 

 

 

۷– مسلسل هجومی محبوب AK-47

این سلاح توسط میخائیل کلاشنیکف طراحی و نخستین بار  برای محاکمه نظامی در ۱۹۴۶٫ نمایش داده شد . این سلاح ارزان قیمت به علت سهولت کار در هر گونه شرایط جوی یکی از محبوب ترین سلاح های انفرادی در جهان است .

نتیجه تصویری برای ‫مسلسل هجومی محبوب AK-47‬‏

 

۸ – مسلسل Uzi

یوزی (به عبری: עוזי تلفط: عوزی) مسلسل دستی ساخت کشور اسرائیل است.این مسلسل محصول صنعت اسلحه سازی ابتدایی اسرائیل در دهه ۱۹۵۰ است که به طرز غیرمنتظره‌ای به یکی از موفق‌ترین مسلسل‌های تاریخ تبدیل شد. مخترع مسلسل یوزی، یک یهودی اسرائیلی آلمانی‌الاصل به نام عوزی گال بود که مسلسل یوزی را در سال ۱۹۴۸ طراحی کرد. عوزی گال بنابر وصیتش، امتیاز اسلحه یوزی را در اختیار وزارت دفاع اسرائیل قرار داد. اما مسلسل یوزی تنها نامش را از مخترعش نگرفته‌است و نام «عوزی» در زبان عبری مخفف اسم عوزیئل (עֻזִּיאֵל) است، به معنای «خداوند قدرت من است». یوزی از جمله مسلسل‌هایی‌است که می‌توان روی آن صداخفه‌کن نصب کرد.

 

نتیجه تصویری برای ‫مسلسل Uzi‬‏

۹ – مسلسل Thompson M1921

مسلسل دستی تامسن (به انگلیسی: Thompson submachine gun) مسلسلی بود آمریکایی ساختهٔ جان تی تامسن.

این جنگ‌افزار در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۳ -که مشروبات الکلی در آمریکا ممنوع شده‌ بود- آوازهٔ بسیاری میان هم خلافکاران و هم ماموران قانون یافته‌بود. محبوبیت این اسلحه به قابل حمل بودن، اندازهٔ مناسب، خشاب جادار، فشنگ پرقدرت ۰.۴۵ اینچی (۱۱.۴۳ میلی‌متری)، اطمینان‌بخشی و قدرت آتش ، و نواخت تیر بالای آن بازمی‌گشت.

طراحی تامسن به سال‌های ۱۹۱۷-۱۹۲۰ میلادی باز می‌گردد. این مسلسل در سال‌های ۱۹۳۸ تا ۱۹۷۱ در خدمت ارتش ایالات متحده آمریکا بود و در جنگ دوم جهانی، کره و جنگ ویتنام حضور داشت.

 

 

نتیجه تصویری برای ‪مسلسل Thompson M1921‬‏

 

 

۱۰ – اسلحه تک تیر انداز DSR 50

این اسلحه که در جایگاه اول خطرناکترین سلاح های جهان جای گرفته است ساخت کشور آلمان می باشد . کالیبر این اسلحه ۵۰ BMG می باشد و به جرات می توان گفت که کشنده ترین اسلحه انفرادی جهان است و با آن می توان هر هدفی را از بین برد .

نتیجه تصویری برای ‫اسلحه تک تیر انداز DSR 50‬‏

 

اسلحه شناسی جنایی(Firearm Examination)

مطالعه نوع سلاح و مقایسه گلوله ها و پوکه های به جا مانده در صحنه های جرم با گلوله و پوکه آزمایشی سلاح های به دست آمده از مظنونین و تعیین فاصله تیراندازی و مسیر تیراندازی با بررسی آثار باروت و آثارگلوله در بدن اجساد و مصدومین و لباس آنها را علم پرتابه شناسی جنایی و یا اسلحه شناسی جنایی می گویند (۱)

معمولا با سلاح و مهمات در جرایم علیه اشخاص مانند قتل، زورگیری و ورود به عنف و حملات شبانه به اماکن و منازل و همچنین در بعضی از جرایم جنایی مثل تجاوز به عنف و قاچاق مواد مخدر از سلاح گرم و مدارک فیزیکی مرتبط با آن استفاده می شود.

برای اولین بار درسال۱۸۸۹دردانشگاه لیون “الکساندر لاکاسان” نشان میدهد که مشخصات میکروسکوپی و شیارهای روی گلوله با شیارهای مارپیچی درون لوله سلاح و مشخصات فیزیکی تفنگ مظنون مطابقت دارد. پس از مقایسه گلوله و پوکه، بررسی های دیگری مانند تعیین فاصله تیراندازی براساس آثار و بقایای باروت (GSR)، عملکرد و دستکاری های احتمالی اسلحه، توالی و تعداد شلیک ها، لیست سلاح های احتمالی استفاده شده، ترمیم شماره سریال و ردیابی مالکیت، از اقدامات آزمایشگاه فیزیک جنایی     می باشد. مطالعه بقایای ناشی از شلیک یعنی GSR در تشخیص خودکشی و دگرکشی بسیار کمک کننده است زیرا اثر تیراندازی میتواند از شکاف ماشه روی دستها منتشر شود (۲)

وقتی جنایتکاران اسلحه را آتش می کنند، آثار و نشانه ها در همهجهات پراکنده می شوند. اول از همه خود گلوله است و دوم پوکه فشنگ یعنی غلافی که گلوله را نگه می دارد و معمولاًاز اسلحه بیرون می جهد. سوم پودر نیمه سوخته ای است که از لوله اسلحه و شکاف های ناشی از عملکرد سلاح از غلاف آن به اطراف پراکنده می شود و در نهایت صدای شلیک اسلحه است که می تواند به وسیلهشهود، شنیده شود. هریک از این اجزا می تواند برای کشف جرم و شناسایی مجرم کمک کند.

  • عملکرد اسلحه­ها

همهسلاح های گرم به روش مشابهی کار می کنند. کشیدن ماشه باعث می شود سوزن شلیک یا سوزن آتش به تهِ فشنگ ضربه بزند و چاشنی را که به فشار حساس است محترق کند. چاشنی به نوبه  خود پودر قابل انفجار درون فشنگ را منفجر می کند تا به گلوله یا ساچمه ها درتفنگ ساچمه ای برای خروج از غلاف درجهت هدف، نیرو وارد سازد. ساده ترین سلاح ها پس از یک یا دو شلیک نیاز به پرکردن مجدد دارند. بیشتر آنها،اگرچه دارای نوعی خشاب هستند که پنج فشنگ یا بیشتر را درخود نگه می دارد. در سلاح های آتشین نیمه خودکار، نیروی انفجاری که گلوله را به پیش می راند و نیز فشنگ مصرف شده را می پراند، فشنگ جدیدی را جایگزین می کند و سوزن شلیک را پس می کشد و سلاح را برای شلیک بعدی آماده می سازد. در سلاح های آتشین خودکار، ماشه عقب نگه داشته می شود تا خالی شدن خشاب شلیک ها تکرار شود.(۳)

  • محل و مسیر گلوله ها

اصولا جنایتکاران حرفه ای قربانیان خود را با یک گلوله از پا در می آورند. لیکن بیشتر شلیک های مجرمین غیرحرفه ای بی حساب و کتاب بوده و چندین شلیک را دربرمی گیرد. برای بازسازی یک جنایت، تعیین محل اصابت گلوله و چگونگی برخورد آن به آن محل ضرورت دارد. کلیه آثار و مدارک ناشی از شلیک باید مستند سازی و عکسبرداری شوند تا به عنوان نشانه و دلیل در دادگاه مورد استفاده قرار گیرند. اولین وظیفهتحقیق کنندگان دریک صحنه شلیک این است که دریابند چندبار شلیک شده است. تعداد شلیک ها را می توان از طریق اظهارات شهود، شمردن فشنگ های باقی مانده در اسلحه اگر ضارب اسلحه را بیندازد و پوکه های جمع آوری شده از صحنه جرم، پیدا کرد.

از مهم ترین اقدامات فنی در بررسی صحنه های جنایی، پیدا کردن گلوله ها است. برای یافتن گلوله در بدن قربانی، به طور برنامه ریزی شده ای از قربانی با اشعهایکس عکس برداری می شود و تعداد و مسیر گلوله از این طریق مطالعه می شود. در بسیاری از موارد محل ورود و خروج و مسیر هدایت گلوله در جسد قربانی با همکاری کارشناسان اسلحه شناسی و پزشکی قانونی از طریق کالبد شکافی در سالن تشریح سازمان پزشکی قانونی انجام می شود. گلوله جای گرفته دراجسام نرم می تواند حداقل به تشخیص این که گلوله از چه نوع اسلحه ای شلیک شده است کمک کند. موقعی که گلوله ها سطح سختی را درهم کوبیده باشند، ورای تجزیه وتحلیل، پیدا کردن نقطه برخورد حائز اهمیت است، این به تحقیق کنندگان توان ترسیم مسیر شلیک، مسیرِ از لولهسلاح تا نقطه نهایی آرام گرفتن گلوله را فراهم می کند (۴)

  • پوکه های فشنگ

پوکه های پخش شده در صحنهجنایت، نه تنها به تشخیص اسلحه ای که آنرا شلیک کرده است کمک می کند،  بلکه همچنین می تواند نشان دهد که از کجا شلیک شده اند. بیشتر سلاح ها پوکه را به راست می پرانند و آزمایش با سلاح مشابه نشان خواهد داد که  پوکه ها چقدر دور و در چه جهتی پرتاب شده اند. به هرحال،طرز قرارگرفتن بدن کسی که شلیک می کند و نحوهگرفتن اسلحه به وسیلهاو می تواند این راز را آشکار کند. علامت گذاری روی پوکه ها اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با آنها نسبت به سلاحی که با آن شلیک شده است به دست می دهد و همانند مهر هر سلاح بر روی پوکه ها می باشد.

  • آثار و بقایای تیراندازی

تحقیق کنندگان، اولین آثار تیراندازی را در دایره ای در اطراف زخم ناشی از گلوله در بدن قربانی و روی دست ها و لباس های متهم جستجو می کنند. وقتی در دامنهبسته ای به قربانی شلیک شود، زخم ناشی از ورود گلوله به طور نمادین حلقه ای بوده و کبودی و نشانه های نقطه نقطه ای اثر باروت و تا اندازه ای سوختگی در پوست  مشهود است. ظهور این حلقه و آثار به دست آمده ازجاهای خاص روی دست مظنون نشان می دهند که آنها به تازگی اسلحه ای را شلیک کرده اند. به این دلیل،تحقیق کنندگان گاهی لباس و صورت یک مظنون و همین طور دست های او را تست می کنند. مظنون همچنین ممکن است مواد دیگری که کاربرد اسلحه را پیش می کشد، باخود داشته باشد. به طورمثال همراه داشتن یک خشاب، انتقال روغن سلاح و آثار فلز بر روی انگشتان می تواند دلیلی بر این ادعا باشد.

بانک اطلاعات گلوله

علاوه بربانک اطلاعات رایانه ای مهمات، بیشتر بخش های سلاح های گرم برای مقایسه و تست تیراندازی، مشخصات میکروسکوپی گلوله ها و پوکه های جنایی به دست آمده از صحنه های جرم را در سامانه ای تحت عنوانIBIS  ثبت و ضبط می کنند. گلوله های پیدا شده درصحنه می توانند همچنین با نشانه های مشابه تحقیقات پیشین مقایسه شوند. به کار گرفتن روش های میکروسکوپی غیر هوشمند به نحو امکان ناپذیری وقت گیر است. این سیستم مشابه سایر بانک های اطلاعاتی کار می کند. آزمایش کنندگان سلاح های گرم، گلوله یا پوکه پیدا شده را زیر میکروسکوپ مطالعه و اطلاعات جزئی آن مثل شماره پوکه را بدرون یک رایانهمرتبط وارد  می کنند و شروع  به بررسی آن در بانک اطلاعات می کنند. سپس یک اسکنر به طور خودکار تصویر دیجیتالی نشانه را ارائه می دهد و سیستم مشخصات میکروسکوپی نمونه مورد نظر را با سوابق مشابه مقایسه می کند. این فناوری نیرومند مانند سایر جستجوگرهای رایانه ای در وقت بسیار صرفه جویی می کند و آزمایش کنندگان را قادر به استنتاج حلقه های مرتبط بین جنایات غیر مرتبط دیگر می سازد (۵)

اسلحه شناسی در ناجا

در عصر حاضر کشف علمی جرایم و دلایل مادی و کارشناسی و پزشکی قانونی از جمله اسلحه شناسی، جایگاه بسیار اساسی در اثبات جرایم ارتکابی با اسلحه گرم دارد و همچنین بررسی آثار بجامانده از سلاح مانند پوکه و گلوله و آثار منحصر بفرد آن و زخم­های حاصل از اسلحه از دیدگاه پزشکی قانونی و همکاری پلیس و مقام قضایی می­تواند منجر به کشف جرم شود و با مسلح نمودن پلیس و قوه قضائیه به تجهیزات متناسب با تکنولوژی و علوم جدید و اتخاذ تدابیر مناسب و ایجاد بانک اطلاعاتی و نرم افزار سلاح ها و تبادل نظرات و تجربیات کارشناسان و تخصصی کردن کار قضات و دادگاه­ها بخصوص در جرایم ارتکابی با سلاح­های گرم و در پیش گرفتن سیاست جنایی جرم انگاری در قبال حمل سلاح و خرید و فروش اسلحه و تشدید مجازات جرایم مسلحانه، تجدید نظر در قانون تشدید مجازات مرتکبین قاچاق اسلحه ومهمات، در کاهش آمار جرایم بنحو موثری عمل نموده است.(۶)

 

ارجاعات

۱- Barnes M. The Identification of Impressed Cartridge Case Crimp Marks on Fired Bullets in a Shooting Scene Reconstruction. AFTE Journal 2007; 39(2):100-108

۲- Rijnders M, Stamouli A, Bolck A. Comparison of GSR Composition Occurring at Different Locations Around the Firing Position. Journal of Forensic Sciences 2010; 55 (3):616-623

۳- بابایی جمشید. ترکاشوند اعظم و اصغرزاده سمیه. عبور سطحی گلوله؛ مدرک مستدل جنایی در بررسی و بازسازی صحنه های ناشی از تیراندازی.فصلنامه کارآگاه، سال ششم، شماره ۲۴؛۱۳۹۲، صص ۱۷۲-۱۴۰

۴- Cagliano-Candela R, Colucci AP, Napoli S. Determination of Firing Distance. Lead Analysis on the Target by Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). Journal of Forensic Sciences 2008; 53 (2):321-324

۵- Xie F, Xiao S, Blunt L, Zeng W, Jiang X. Automated Bullet-Identification System Based on Surface Topography Techniques. Wear 2009; 266 (5):518-522

۶- احدی فاطمه.نقش اسلحه شناسی در کشف جرم. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی؛۱۳۸۸، ص ۱